درمان میگرن با تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

همه ما درباره بوتاکس شنیده ایم ،اما بوتاکس همچنین برای بسیاری از افرادی که از شرایط مزمن پزشکی رنج می برند ، بهبود را به همراه داشته است. در سال 2010 ، بوتاکس برای استفاده با میگرن مزمن تأیید شد ، و بسیاری از بیماران موفقیت را گزارش می دهند. قبل از در نظر گرفتن چه چیزی باید بدانید؟

بوتاکس نوعی از سم بوتولینوم است. یک نوروتوکسین است که توسط باکتریهایی به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است. همان سمی که در غذای فاسد شده وجود دارد که در صورت خوردن آن، می تواند یک واکنش کشنده به نام بوتولیسم ایجاد کند زیرا این امر سیگنال های عصبی شما را مسدود کرده و عضلات شما را فلج می کند.

اما بی خطر است زیرا سم در معده شما هضم نمی شود و مقدار آن بسیار کمتر از مقدار مصرف شده در غذاهای فاسد شده است.

پزشکان دریافتند که بوتاکس می تواند به چین و چروک های صاف کمک کند زیرا باعث آرامش عضلات صورت می شود. همچنین به افرادی که به دلیل بیماری عصبی مانند فلج مغزی دارای لک و اسپاسم هستند ، کمک می کند.

وقتی افرادی که سردرد میگرنی داشتند از بوتاکس برای درمان چین و چروک خود استفاده می کردند ، به پزشکان خود گفتند که سردردهای آنها بهتر است. بنابراین پزشکان شروع به مطالعه آن به عنوان یک درمان درد میگرن کردند.

Image result for â«Ø¯Ø§Ø±ÙÛ Ø¨Ùتاکسâ¬â

بوتاکس برای چه نوع سردرد هایی مفید است؟

بوتاکس فقط برای میگرن مزمن توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تأیید شده است ، این بدان معنی است که در 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد وجود دارد. دکتر اندرو بلومنفلد ، مدیر مرکز سردرد مرکز کالیفرنیای جنوبی می گوید: "هرچه سردردها بیشتر باشد ، بیمار با بوتاکس بهتر می شود." بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از 15 روز سردرد در ماه تجربه می کنند توصیه نمی شود.

تزریق بوتاکس برای سردردهای میگرنی

در یک مطالعه از بزرگسالانی که دچار سردردهای مزمن میگرن می شوند، تزریق بوتاکس تعداد روزهای حملات میگرن در آنها کاهش می دهد.

در یک مطالعه دیگر ، تقریبا نیمی از افرادی که دو دور بوتاکس گرفته بودند ، گزارش دادند که تعداد روزهایی که در هر ماه دچار سردرد می شوند به نصف کاهش یافته است. بعد از پنج دور درمان ، این میزان به 70 درصد افزایش یافته است.

 دکتر اندرو بلومنفلد می گوید: "با افزایش تعداد چرخه های درمانی ، بیماران فواید بیشتری می بینند. یک درمان به مدت 10-12 هفته به طول انجامد و بیماران گزارش کردند که دو درمان بوتاکس باعث کاهش تعداد روزهای سردرد تقریباً تا 50٪ می شود.

چگونه بوتاکس میگرن را بهبود می بخشد؟

پزشکان فکر می کنند که بوتاکس برای سردردهای میگرنی مفید واقع می شود، زیرا بوتاکس ماده شیمیایی ای به نام نوروترانسمیتر که سیگنال های درد را از مغز شما حمل می کنند ، مسدود می کند. بوتاکس مانند یک سد راه در آن مسیر است. بوتاکس این مواد شیمیایی را قبل از رسیدن به انتهای عصب اطراف سر و گردن شما متوقف می کند. این عمل مانع از فعال شدن شبکه های درد در مغز می شود.

چه افرادی از این روش متوانند بهره ببرند؟

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالانی که سن آنها 18 سال و بیشتر است تأیید می کند. بوتاکس در صورتی که برای کودکان یا نوجوانان استفاده شود ، یک درمان "برچسب" محسوب می شود. این بدان معنی است که پزشک می تواند آن را تجویز کند ، اما شرکت های بیمه ممکن است مبلغی را برای آن پرداخت نکنند.

روش درمانی بوتاکس

هنگامی که اولین درمان بوتاکس خود را انجام می دهید، پزشک از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می کند که احساس سوزش می کنید. وی مقادیر کمی بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست تزریق می کند.این جلسه حدودا 15-20 دقیقه طول می کشد. هر درمان به طور معمول شامل 31 تزریق در هفت ناحیه کلیدی سر و گردن است.

دیدن حداکثر فواید بوتاکس تا شش ماه طول می کشد. در ضمن می توانید داروهای منظم خود را بدون خطر تعامل با دارو ادامه دهید.

به دلیل اینکه بوتاکس برای درمان میگرن با بوتاکس برای زیبایی متفاوت است بنا بر این شما برای استفاده از این روش درمانی حتما باید به یک نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) مراجعه نمایید.

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

نواحی ای از صورت که بوتاکس در آن برای درمان میگرن تزریق می شود با توجه به ویژگی های میگرن بیمار مشخص می شود و طبق پروتکل FDA در 31 نقطه از عضلات سر و گردن که عبارتند از :

1-   هفت نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)

2-    چهار نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر دو طرف

3-   سه نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر دو طرف

4-   دو نقطه در عضلات پاراوتبرای گردن هر دو طرف

5-   سه نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه)

Image result for â«ÙÙØ§Ø­Û ØªØ²Ø±Û٠بÙتاکس Ø¨Ø±Ø§Û Ø¯Ø±Ùا٠ÙÛگرÙâ¬â

رابطه ی بین بوتاکس آرایشی و بوتاکس برای میگرن

با توجه به اینکه استفاده از بوتاکس در بین زنان به دلایل آرایشی و زیبایی بسیار رایج است. و از سوی دیگر نیز درصد قابل توجهی از مبتلایان به میگرن مزمن را زنان تشکیل می دهند بسیاری از آنها بعد از استفاده از بوتاکس به دلایل آرایشی مشاهده می کردند که حملات میگرنی آنها کاهش می یابد.

گزارش های متعدد از این موضوع پزشکان را بر آن داشت تا رابطه بین بوتاکس و بهبود میگرن را دریابند و از آن به عنوان یک روش برای درمان میگرن استفاده نمایند.

هزینه های تزریق بوتاکس برای میگرن

یکی از سوالات رایج برای بیمارانی که قصد استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن خود را دارند این است که هزینه های این روش درمانی چقدر است؟

البته با توجه متفاوت بودن علایم میگرن و محل های درد در هر بیمار هزینه این روش نیز برای هر بیمار یکسان نیست.

آمپول بوتاکس مصرف شده بستگی به ویژگی های میگرن بیمار دارد که بر اساس پروتکل FDA در نقاط مختلف سر و گردن و شانه ها با توجه به محل های درد بیمار تزریق می شود. بنا براین با توجه به متفاوت بودن میزان داروی بوتاکس مصرف شده برای هر بیمار و همچنین تعداد نقاط تزریق طبیعتا هزینه های درمان نیز متفاوت خواهد بود

اثرات جانبی

رایج ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس عبارتند از سفت شدن بیش از حد پوست در نقاطی که بوتاکس تزریق شده و همچنین گردن درد که استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد توصیه می شود. البته احتمال وقوع سردرد هم بعد از تزریق وجود دارد/ 0 نظر / 450 بازدید