متخصص میگرن و نکات موثر برای جنگ سردردهای میگرنی

میگرن عارضه‌ای فراتر از یک سردرد معمولی است که اغلب با دردهای شدید، تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. این سردرد عجیب و غریب و غیرقابل تحمل ضربان‌دار روند زندگی فرد را مختل و زندگی بیمار را تباه می‌کند. اما از آنجا که هر مشکلی راه‌ حلی دارد، نباید دست روی دست بگذارید و منتظر باشید تا این درد طاقت‌فرسا تمام شود. زمانی‌ که بدانید چه باید بکنید، می‌توانید این مشکل را سروسامان بدهید و روند عادی زندگی خود را از سر بگیرید.

لازم بذکر است قبل از هر اقدامی به یک متخصص میگرن مراجعه فرمایید و این مقاله صرفا جنبه آگاهی دارد.

1- برنامه درمانی داشته باشیz680234_.jpg

داشتن یک برنامه‌ی مطمئن پیش از اینکه این سردرد لعنتی آن‌قدر شدید شود که خلع صلاح شوید، شما را برای مقابله با حملات میگرن قدرتمند می‌کند. اگر برنامه‌ی درستی داشته باشید در برابر حمله‌‌ها مجهز خواهید بود.پس برای گرفتن یک برنامه کامل به یک پزشک متخصص میگرن مراجعه فرمایید.


در واقع زمانی که حس می‌کنید حملات میگرن در شرف وقوع است باید دارو مصرف کنید یعنی خیلی پیش‌تر از آنکه درد، دور از جان امان‌تان را ببرد. اینکه بدانید دقیقا چه دارویی دوای دردتان است استرس شما را هنگام شروع سردردهای میگرنی کم می‌کند چون درگیر حدس و گمان‌هایی که نمی‌دانید کدامش می‌تواند درد شما را ساکت کند نمی‌شوید.


برنامه‌ی درمانی شما ممکن است شامل داروهای تجویزی یا غیر تجویزی مانند روش‌های سنتی یا ترکیبی از هر دو باشد. در هر صورت باید برای مقابله با حمله‌ی بعدی کاملا آماده باشید. درباره‌ی برنامه‌ی درمانی حتما با پزشک‌تان مشورت کنید. این کار اضطراب و نگرانی ناشی از فکر کردن به سردردهای بعدی را کم‌تر می‌کند.

2- برای درمان میگرن سریع اقدام کنید

زمان، در کاهش درد میگرن پارامتر مهمی بحسای می آید و این فقط تداعی‌گر یک مفهوم است داروهای‌تان را سر وقت مصرف کنید. از آنجا که پیش درآمد حمله‌های میگرنی در واقع هشدار دهنده‌ی دردهای شدید بعدی است، حتما داروهایتان را هنگام آغاز حمله‌‌ی میگرنی مصرف کنید و نه با شدیدتر شدن آن. اگر این توصیه را جدی بگیرید شانس تسکین سریع‌تر سردردتان بیشتر می‌شود. پس منتظر نمانید تا یک درد شدید تمام عیار را تجربه کنید. شما که به سابقه‌ی سردردهای خود واقف هستید می‌توانید با شروع دردهای خفیف آن‌ را در نطفه نابود کنید.برای دریافت داروهای میگرن به بهترین متخصص میگرن که میشناسید مراجعه کنید.چراکه تنظیم دوز دارو در میگرن مهم است.

توجه داشته باشید که در این مرحله وقت‌ شناسی اهمیت خاصی دارد، مهم این است که فرد مبتلا پیش‌ درآمد سردرد میگرنی را به رسمیت بشناسد و در زمان درست اقدام کند. نگران نباشید، هرچند پیش‌ درآمد میگرن در افراد مختلف متفاوت است اما مهم‌ترین علائم آن را به شرح زیر است:


حساسیت به نور یا حساسیت به صدا؛

تغییرات خلق و خو مانند تحریک‌پذیری، اضطراب یا حتی حس نشاط و سرخوشی؛

عدم تمرکز؛

پراشتهایی، مخصوصا میل به خوردن کربوهیدرات؛

خستگی یا خمیازه‌ کشیدن‌های مداوم.

اگر جزء کسانی هستید که مدتی است میگرن دارید، می‌توانید به راحتی علائم شروع حملات میگرنی را تشخیص داده و در زمان مناسب اقدام کنید. یادتان باشد داروهای میگرن‌تان را همیشه همراه خود داشته باشید تا بتوانید کنترل اوضاع را به دست بگیرید و زمان را از دست ندهید.


3- تشخیص عوامل تحریک کننده میگرن


z673301_.jpg

چنانچه فردِ مبتلا به سردرد‌های میگرنی عوامل ایجاد سردردهایش را بشناسد، می‌تواند قدم‌های مؤثرتری در جهت درمان بردارد.اگر هم علائم را نمیشناسید نگران نباشید چرا که با مراجعه به متخصص میگرن می توانید از علائمی که میگرن باعث بروز آنها شده است مطلع شوید. مثلا باید بدانید چون امروز فرصت نداشتید غذا بخورید و گرسنگی کشیدید دچار حمله‌ی میگرنی شدید؟ بعضی از حملات میگرنی در اثر کمبود مواد غذایی در بدن شروع می‌شوند. پایین آمدن قند خون یا هیپوگلیسمی سردردهای میگرنی را تحریک می‌کند. اگر فکر می‌کنید که گرسنگی عامل بروز سردردهایتان است بهتر است همیشه خوردنی‌های سبکی که معده را اذیت نکند مثل بیسکوییت‌های شورمزه همراه خود داشته باشید. رعایت این نکته همراه با مصرف داروها به آرامش فرد مبتلا کمک می‌کند. انجمن ملی میگرن معتقد است افراد مبتلا به سردردهای میگرنی در صورتی‌که قبل از شروع حملات میل به خوردن کربوهیدرات‌ دارند بهتر است در طول روز برای خود میان‌وعده در نظر بگیرند. این علائم میگرن را که بنظرتان میرسد در جایی یادداشت کنید و هنگام مراجعه به متخصص میگرن با پزشک خود در میان بگذارید.


توجه کنید که کمبود آب بدن و دهیدراته شدن آن، سردردهای میگرنی را در پی خواهد داشت و ممکن است به شدیدتر شدن آن دامن بزند. اگر امروز به اندازه‌ی کافی مایعات مصرف نکرده‌اید و حالا خدایی نکرده دچار سردرد شده‌اید، برای جلوگیری از بروز حالت تهوع یک لیوان آب را جرعه جرعه و به آرامی بنوشید و سپس کمی دراز بکشید. با این کار میگرن راهش را می‌کشد و پی کار خود می‌رود.


4- در جای آرام و تاریک استراحت کنید

حساسیت به نور و صدا یکی از شایع‌ترین علائم شروع حملات میگرنی است. بنابراین اگر فردی که دچار سردرد شده در جای ساکت و تاریکی استراحت کند هم حالش زودتر خوب می‌شود و هم آرامش بیشتری خواهد داشت که این خود کمک کننده است. دراز بکشید، چشم‌هایتان را ببندید و روی تنفس‌تان تمرکز کنید. به آرامی و عمیق از دیافراگم نفس بکشید، با هر دم بالا رفتن و با هر بازدم پایین آمدن شکم‌تان را احساس کنید. انجام این تمرین شما را آرام می‌کند.


تمرینات و ورزش‌های تنفس عمیق و تمدد اعصاب به کوتاه‌تر شدن یا از بین رفتن حملات میگرنی کمک می‌کند. این تمرینات حتی گاهی برای جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی نیز مؤثر است.


5- کافئین گاهی می تواند به میگرن کمک کند

n40395_.jpg


یک فنجان قهوه حریف قدرتمندی برای یک حمله‌ی میگرنی است و می‌تواند آن را متوقف کند. وجود کافئین در برخی داروهای مسکن میگرن تأییدی بر این واقعیت است.


همان‌طور که می‌دانید افراط در هیچ‌چیز خوب نیست. پس حواس‌تان باشد به هوای تأثیر مطلوب کافئین بر میگرن، بیش از حد قهوه ننوشید. نوشیدن بیش از یک فنجان قهوه بدن شما را در برابر کافئین مقاوم می‌کند و دفعه‌ی بعدی که میگرن به سراغ‌تان می‌آید تأثیری روی سردردتان نخواهد داشت. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی که بیش از سه روز در هفته قهوه می‌خورند، به کافئین وابسته می‌شوند و ممکن است سردردهای ناشی از وابستگی به خوردن قهوه هم به مشکلات میگرن‌شان اضافه شود. اعتدال رمز عملکرد درست کافئین در تسکین سردردهای میگرنی است.

k670784_.png


6- سرما درمانی یا گرما درمانی را برای بهبود سردرد میگرنی تست کنید.

اگر جزء افرادی باشید که در صورت آسیب‌دیدگی بدن از کیسه‌ی یخ یا هنگام کمر درد از کیسه‌ی آب‌گرم استفاده می‌کنید پس حتما به قدرت دماتراپی یا دمادرمانی واقف هستید. می‌خواهم به شما خبر خوبی بدهم و آن اینکه دمادرمانی دربار‌ه‌ی میگرن هم جواب می‌دهد. البته اینکه جواب بگیرید یا نه مستلزم این است که امتحان کنید کدام نوع دمادرمانی برای شما بهتر است. برخی افراد اگر یک کیسه‌ی یخ روی سرشان بگذارند حس بهتری دارند و آرام می‌شوند و بعضی دیگر هم مثل خود من اگر سرشان را گرم نگه‌ دارند سردردشان زودتر از بین می‌رود و البته در اکثر مواقع گرما و آفتاب برای درمان سردرد مفیدتر است.


معمولا خیلی از افراد هنگام حملات میگرنی برای تسکین سردردشان، روی سرشان کیسه‌ی آب‌گرم می‌گذارند یا دوش آب‌گرم می‌گیرند.این روش درمانی بارها تجربه شده است و می‌تواند مکمل درمانی بسیار مؤثری باشد. پس ارزشش را دارد که در کنار درمان‌های دارویی میگرن آن را امتحان کنید.

برگرفته از چطور تهیه و تنظیم در کلینیک سردرد تهران

/ 0 نظر / 171 بازدید